BİGBİG
Bölgesel İşbirliği Geliştirme Programı

Çeviri İşletmeleri Derneği olarak ülkemizin siyasi, ekonomik ve ticari ilişkiler içinde olduğu ülkelerin çeviri çevreleriyle işbirliğini hedefleyen bir çalışma programı başlattık. Bu programla hedefimiz bu ülkelerdeki çeviri meslek örgütleri, işletmeleri, akademisyenler ve çevirmenlerle tanışmak, diyalog ve işbirliği geliştirerek, karşılıklı deneyimleri paylaşmaktır.

Kısaca BİG olarak adlandırdığımız Bölgesel İşbirliği Geliştirme Programı sayesinde bir kısmı sınır komşumuz olan, yakın coğrafyamızda yer alan ülkelerdeki çeviri sektörünün paydaşlarıyla bir araya gelerek ortak hedeflerimize birlikte yönelme planları yaparken ortak kaygılarımıza birlikte çözümler arayacağız.

Çeviri İşletmeleri Derneği’nin uluslararası etkinliğinin pekişmesine yardım edecek bir çalışma olan BİG, aynı zamanda üyelerimizin faaliyetlerini uluslararası çevrelere yaymasına da yardımcı olacaktır. Ortaya çıkarılan artı değer ve katkı çerçevesinde, BİG ülkemizdeki çeviri sektörünün daha da gelişmesine fırsat tanıyacak ve paydaşlarımızın uluslararası ortamda etkin bir oyuncu olmasını sağlayacaktır.

BİG Programı için yakın çevremizdeki 32 ülke belirlenmiştir:
 Arnavutluk  Filistin      Kuveyt      Rusya
 Azerbaycan      Gürcistan      Lübnan      Sırbistan
 BAE  Hırvatistan      Makedonya      Tacikistan
 Bosna Hersek  İran      Mısır      Tunus
 Bulgaristan      Karadağ      Suudi Arabistan  Türkmenistan
 Cezayir      Kazakistan   Özbekistan   Ukrayna
 Ermenistan    Kıbrıs      Pakistan      Umman
 Fas      Kırgızistan      Romanya      YunanistanBu ülkelerde çeviri çevreleriyle öncelikle temasa geçilecek ve bu temas doğrultusunda çeviri sektörünün diğer paydaşlarıyla bir araya gelmemizi sağlayacak ortam seçenekleri araştırılacaktır. Birlikte gerçekleştirilecek etkinlikler arasında konferans, toplantı, atölye çalışmaları ile eğitici seminerler bulunmaktadır.
Çeviri İşletmeleri Derneği, geliştirdiği “Akademi-Sektör İşbirliği Konferansları” projesiyle her yıl onlarca üniversitede akademisyen ve öğrencilerle buluşmakta; onlara piyasa deneyimlerini aktarmakta ve ülkemizin genç beyinlerinin daha iyi yetişmesine katkıda bulunmaktadır.

BİG Hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz?


İletişim Formu