Neden Üye Olmalıyım?

Neden Üye Olmalıyım?

Ülkemizde çeviri sektörünün gülen yüzünü temsil eden Çeviri İşletmeleri Derneği gerçekleştireceği projelere sizi de davet ediyor.

Ülkemizin en seçkin çeviri işletmelerini bünyesinde barındıran, bir yandan kamu kurumlarıyla ve diğer yandan akademik kurumlarla sürdürdüğü iyi ilişkileri sektörün kazancına dönüştürmeyi hedefleyen Çeviri İşletmeleri Derneği’nin çatısı altında daha demokratik, daha şeffaf ve daha paylaşımcı bir ortam bulacağınızı, daha ileri hedeflere yönleneceğinizi, ticari hedeflerinize daha rahat ulaşacağınızı göreceksiniz.

Siz de Çeviri İşletmeleri Derneğinin üyesi olun!

Bugüne kadar sivil toplum örgütlenmesinde en güzel örnekleri sunan Çeviri İşletmeleri Derneği’ne üye olmak için birçok nedeniniz var. İşte bazıları:

  1. Çeviri İşletmeleri Derneği tam demokratik bir kurum yapısına sahiptir; kurum içinde üyelerin birbirini desteklediği bir kültür geliştirilmiştir. Her üyenin düşüncesine özenle yer verilmesinin yanında, her üyeye yönetim kurulunda görev alma fırsatı sunulmaktadır. Bunun en önemli kanıtı bugüne kadar her dönemde, mevcut yönetimin yeni bir yönetim kurulunu önerip üyelere sunması ve onların görüşleri doğrultusunda yeni dönemde yeni bir yönetim teşkil edilerek farklı deneyimlerin derneğe katılmasına olanak sağlanmasıdır.

  2. Ülkemizde yaşanan istikrarsızlık örneklerinin tersine, Çeviri İşletmeleri Derneğinin politika ve tutumlarında tam bir istikrar fark edilir. Her yeni dönemde yeni bir yönetim kurulu görev yaparken geliştirilen proje ve ilişkilerin sağlıklı olarak sürdürüldüğü göze çarpmaktadır.

  3. Çeviri İşletmeleri Derneği’nin üyeleri içerisinde ülkemizin ve dünyanın en büyük çeviri işletmeleri yanında tek kişilik veya 2 - 3 kişiden oluşan küçük işletmeler de vardır. Tümünün ortak özelliği vizyon sahibi olmaları ve kendi alanında iddialı işletmeler olmayı hedeflemelidir. Siz de, bu kuruma katılırken Türkiye’nin veya dünyanın en büyük kurumlarından biri olarak değil ancak, büyümek isteyen daha çok kazanmak isteyen bir işletme olarak katılacaksınız. Üye olan diğer kurumlarla yakın dostluklar geliştirerek, onların deneyimlerinden yararlanacaksınız.

  4. Bu kurum size mesleki dayanışmanın yanında candan dostluklar edinme ortamı sunar. Hem mesleki hem de sosyal yaşantınızdan keyif almanızı sağlayan iyi dostlar edinirsiniz. Bu kurumun üyeleri mesleki bilgilerini paylaşır. Büyük veya küçük tüm işletmeler en küçük bir kibir göstermeksizin sahip olduğu birçok bilgiyi diğer üyelerle paylaşarak onların ticaretinde daha başarılı olmasına yardım eder.

  5. Çeviri İşletmeleri Derneğinin üyeleri öncelikle etik ilkelerden oluşan bir Üyelik Andını benimser. Bu nedenle haksız rekabet oluşturacak tutum ve davranışlar içine girmez, yasalara ve toplumsal ahlaka uygun hareket eder. Mesleğimizin sağlıklı bir şekilde gelişmesine ve çeviri işletmelerinin adil bir ortam içinde fırsat eşitliği bulmasına vesile olan bu nezih ortamın siz de bir parçası olabilirsiniz.

  6. Çeviri İşletmeleri Derneği, geliştirdiği “Akademi Sektör İşbirliği Programı (ASİP)” projesiyle her yıl onlarca üniversitede akademisyen ve öğrencilerle buluşmakta, onlara piyasa deneyimlerini aktarmakta ve ülkemizin genç beyinlerinin daha iyi yetişmesine katkıda bulunmaktadır. Siz de bu projeye katılarak ülkemizin genç nesillerinin mesleki gelişimine, dolayısıyla ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunun.

  7. Çeviri İşletmeleri Derneği çeşitli hizmet sağlayıcılarla müzakereler yürütmektedir. Hukuk danışmanlığından, kalite danışmanlığına, iş güvenliğinden fotokopiye, çiçek gönderimine, kargo hizmetlerine ve muhtelif yazılım ürünlerine kadar her kalemi sizler daha uygun fiyata satın alırsınız. Yönetim kurulu bu tür hizmet ve ürün sağlayıcılarla sizin adınıza görüşmeler yaparak, sizin düzenli giderlerinizin azalmasına yardımcı olur.

  8. Biz Çeviri İşletmeleri Derneği’ne üye bir avuç tercüme bürosu olarak bir hayal kurduk. Projemizin adı: YENİDEN İPEK YOLU! Türkiye’de en az 100 tane çeviri işletmesine gerekli her türlü araç, gereç ve bilgiyi kazandıracak ve onları uluslararası çeviri işletmesi haline getirecek bir proje geliştirdik.

    Anadolu’muzda Yeniden İpek Yolu’nu kuracağız. Binlerce yıl önce dünya ticaretinin geçiş yolu olan Anadolu’yu dünyada çeviri işlerinin geçiş yolu haline getireceğiz. Dünyada çeviri hizmetleri akışını Anadolu üzerinden yönlendireceğiz. Bunu yapmak için öncelikle en az 100 Türk Çeviri İşletmesini bilgi, araç ve gereçlerle donatacak ve onları küresel çeviri piyasası konusunda geliştireceğiz.

Şikâyetleri bir kenara bırakarak, sektörde tam bir uzlaşı oluşturmak için, bilinenleri değiştirmek için, daha iyi kazanan bir Türk Çeviri Sektörünü yapılandırmak için çalışıyoruz. Siz de bu çalışmaya katılmaya var mısınız?

Çeviri İşletmeleri Derneği’ne siz de üye olun. Birlikte kazanalım, birlikte kalkınalım.